Díky podpoře evropské unie v rámci projektu „Uměním k porozumění“ (reg. číslo 0313000258)
můžeme ve školním roce 2023/24 realizovat následující projekty:
Zážitkové workshopy
Učitelé si budou moci objednat pro své třídy zážitkové workshopy,
ve kterých ožívají příběhy pamětníků, jejichž vzpomínky jsou uloženy v databázi Paměť národa. Během půldenních workshopů se třídy přesunou v čase třeba do doby vzniku Československa, protektorátu, padesátých, šedesátých či osmdesátých let. Ožijí v nich příběhy kolektivizace, předválečného vzestupu antisemitismu, prvorepublikového skautingu, sportovních utkání či bytového divadla. Díky využití postupů zážitkového učení a metod dramatické výchovy účastníci formulují a argumentují své názory a postoje.
Interpretuj příběh
V tomto žákovské týmy z Prahy 6 a Roztok vyhledají a osloví pamětníka ze svého okolí
a zaznamenají jeho vzpomínky. Digitalizují pamětníkovy fotografie, které budou součástí
jejich závěrečné fotokoláže. Žáci se seznámí s médiem fotografie, a to jak historicky, tak
technologicky, aby mohli následně vytvořit portrét pamětníka i fotografickou koláž, která vypovídá o jeho osobní historii a jedinečnosti.
Umělecké workshopy
Realizujeme deset tvořivých workshopů zpracovávajících téma svobody projevu. Účastníci se v rámci dvou hodin seznámí s tématy, o kterých se v době komunistického režimu nesmělo mluvit, která byla v tzv. izolaci. Pokusí se zodpovědět, jakým způsobem se mohla tato témata šířit ve společnosti a jakou cestu si k jejich šíření našli „režimem zakázaní“ umělci (výtvarníci, hudebníci, fotografové, spisovatelé, dramatici), jejichž vzpomínky jsou zpracované na portálu Paměť národa. Zážitkovou formou získají informace o výtvarné technice mail art a jejím využití v době normalizační, ale i dnešní. Sami se pokusí ujasnit si svůj názor na dané téma a výtvarně ho vyjádřit právě pomocí techniky mail art. Díky tomuto lektorskému programu žáci poznají další demokratický způsob uměleckého vyjádření, který se šířil po světě od 60. let 20. století a k jehož českým představitelům patří Milan Knížák, Soňa Švecová, ale také Jiří Kolář.
Dílny pro lektory
Připravíme dílny pro naše lektory, jejichž součástí bude školení v realizaci
jednotlivých workshopů. Lektoři si workshop simulovaně sami zkusí, následuje diskuse
a reflexe zaměřená na to, jak workshop uvádět. Kromě školení bude součástí konkrétní dílna na jednu dovednost, která je k uvedení workshopu nezbytná – typicky reflexe, práce
s dynamikou skupiny, nenásilná komunikace, hra v roli, práce s hlasem, práce s pohybem aj.
Mezigenerační divadelní dílny
Skupiny studentů středních škol se setkají se seniory, aby následně divadelně ztvárnili část jejich životních vzpomínek. V první části programu budou studenti divadelně pracovat na aktivitách vážících se k tématu, které připravili pro své o generace starší partnery, v druhé části dílny pak budou pracovat.